Özel Gereksinimli Çocuk ve Ailelerin Karşılaştıkları Sorunlar

Toplumlumuzda ideal çocuk kavramı vardır her anne baba adayının kafasında bir çocuk tiplemesi oluşur ama bu ideal çocuk hiçbir zaman engelli çocuklar olmaz engelli çocuğa sahip ailelerin tepkileri:

Şok: Beklenmedik bir olay kabullenememe ailenin kendisini çaresiz hissetmesi.
İnkâr:  Bazı ailelerin inkâr yoluyla çocuklarının zihinsel engelli olduğu gerçeğinden kaçma ve böylece zihinsel engelli bir çocuğa sahip olmanın olası olumsuz etkilerinden kendilerini korumak isterler. Ailenin çocuğunu kabullenmemesinden dolayı bazı sorunlar yaşanmakta bunlar, çocuktan yapabileceğinden fazlasını beklemek bazense aile çocuğun başarısız olmasını önlemek için beklenti düzeyini düşük tutar çocuğun tek başına üstesinden gelebileceği görevlerinde ona yardımcı olur.
Keder Çöküntü: Engelli çocuğa sahip olmak ailede ideal çocuğun ölmesidir buda ailede ruhsal çöküntüye neden oluyor.
Suçluluk: Engelli çocuğun ailesi en çok zorlandıkları duygudur beklide suçluluk neden benim çocuğum ,niçin sorusuna yanıt ararlar.
Kızgınlık: Ailelerin çocuklarını kabul görme aşamasında olduklarını gösterir. Eşlerin kendilerine  ve çocuklarının tanılamasını yapan eğitimci. doktor v.s, engelli çocuğa yöneliktir. 
Utanma: Çevrenin engelli çocuklarına olan olumsuz alaycı küçümseme gibi duygularından dolayı çocuklarından utanırlar.
Anlaşma: Genellikle çocuğun iyileşme yönündedir. Aile çocuğun iyileşmesi için doktorlarla eğitimciyle konuşup çocuğunun normal hale getirmesini gelebileceğini düşünür.
Uyma ve Yeniden Düzenleme: Zaman içerisinde ailenin çocuğuna ilişkin duyduğu kaygı ve duygusal tepkiler azalır.
Kabul Uyum: Aile çocuğunu tanıma, anlama ve problemlerine çözüm bulma yönünde çabalar çocuğunun engellik durumunun değişmeyeceğini bilir hem kendini hem de çocuğunu tanımış olur.

Yorumlar

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir