Onları Tanıyalım, Kazanacağımız Çok Şey Var!

İnsanın vücut ve ruhunun esenlik içinde bulunması sağlıklı olduğuna işarettir. Sağlıklı bir bireyin yaptığı işlerde başarılı olması, sağlıksız insanlara göre daha yüksektir. Kimse sağlığını kaybetmek istemez. Fakat çeşitli nedenlerle veya doğuştan gelen problemler sonucunda bu durum söz konusu olur. Yani birey sağlığını hem fiziki hem de ruhi olarak kaybedebilir. Bir kimsenin iş yapmaya engel olan sakatlığını veya hastalığını gidermek, onun iş yapabilecek, çalışabilecek duruma getirmek için uygulanan eğitime rehabilitasyon denir. Bu alanda ki sağlık kurumları hizmet vermektedir.

 

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri

Türkiye’de 2178 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi bulunmaktadır. Yaklaşık 350.000 engelli birey bu merkezlerden destek eğitimi alıyor. Bu merkezlerin amacı engelli bireylerin yeteneklerini en üst seviyeye çıkarmak, temel öz bakım ve bağımsız yaşam becerilerini geliştirmek ve topluma uyumlarını sağlamaktır.

 

Hizmet Veren Kurumlar

Gaziantep birçok özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi bulundurmaktadır. Özellikle gaziantep rehabilitasyon günümüzde başarılı bir çok hizmete imza atmış ve gaziantep özel eğitim görme, işitme, dil-konuşma, spastik, zihinseli ortopedik ve ruhsal olmak üzere yedi engel türünde bireylere destek eğitim programları uygulayarak bir çok kişinin hayatını kolaylaştırmaktadır.

Gaziantep bu alanda örnek başarılı bir şehirdir. 57 binada gaziantep rehabilitasyon hizmet vermektedir. Araban, İslahiye, Nizip, Nurdağı, Şahinbey ve Şehitkamil ilçeleri gaziantep özel eğitim binalarına ev sahipliği yapmış, bir çok insanın zihinsel engelini aşarak öğrenme güçlüğünü azalmıştır.

Yaygın gelişimsel bozukluklarını ve bedensel engellerini en aza indirmek için hala gaziantep özel eğitim hizmet vermekte, her yaş grubuna ulaşabilmektedir. Çocuklardan, öğrenci eğitimine, yetişkinlerden yaşlılara kadar gaziantep rehabilitasyon merkezleri tüm hastalara tedavi uygulamakta, bu kapsamda rehber öğretmenleri, zihinsel engelliler sınıf öğretmenleri, işitme engelliler sınıf öğretmenleri, ve özel eğitim uzman öğreticileri çalışmaktadır.

Yorumlar

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir